Kelemen Hunor: Propunerea 8+2 nu merge, 8 nu merge (Agerpres)

Preşedintele Uniunii Democrate Maghiare din România, Kelemen Hunor, a declarat, vineri, că propunerea preşedintelui Traian Băsescu de reorganizare administrativ – teritorială a ţării în opt regiuni plus două judeţe nu merge, cum de altfel nu merge nici cea cu opt regiuni.

‘Facem consultările cu platformele politice, mai încolo cu preşedinţii organizaţiilor judeţene şi mâine (sâmbătă – n.r.) în CRU vom formula un punct de vedere. Nu am ce comenta nimic în acest moment. 8+2 nu merge, 8 nu merge. În rest discutăm. Amânarea reorganizării administrativ-teritoriale până după alegeri trebuie acceptată de toată lumea dacă nu există consens pentru reformă în acest moment’, a afirmat Kelemen Hunor, înaintea începerii consultărilor cu liderii platformelor politice din cadrul UDMR, la Târgu Mureş.

În privinţa ieşirii de la guvernare în cazul în care nu se va ajunge la un consens, liderul UDMR a reiterat ideea potrivit căreia Uniunea nu doreşte instabilitate politică.

‘Nu dorim instabilitate politică, nu dorim instabilitate şi economică şi financiară după cea politică. Noi suntem interesaţi pentru menţinerea coaliţiei în acest moment. Dar nu va depinde de noi’, a arătat acesta.

La Târgu Mureş, după reuniunea cu liderii de platforme, conducerea UDMR se va consulta şi cu preşedinţii organizaţiilor judeţene.

Etichete:, , , , ,

Comentariile nu sunt permise.