Cifra nu este inventată de mine. Dimpotrivă, ea circulă de câteva zile în media craioveană și îi este atribuită ca performanță electorală dlui. Pavel Badea, adică propunerea organizației PNL Craiova pentru Primăria orașului.
Așadar, 9 % pentru PNL-Pavel Badea, 20 % pentru PSD-Gheorghe Nedelescu și 65 % pentru PDL-Antonie Solomon. Mai trebuie menționat și Florentin Gust din partea PC cu 3%. Presupunând că s-ar înțelege ca frații (ceea ce nu-i cazul) toți candidații USL nu încropesc nici măcar jumătate din scorul lui Solomon. În aceste condiții cum (și cu cine) să câștigi Primăria Craiovei ?
Din punctul meu de vedere, cea mai urâtă cifră este cea din dreptul PNL, respectiv 9 % !
Este mult ? Este puțin ?
Să facem o recapitulare a întâmplărilor electorale din PNL Dolj: în anul 2000, candidatul Ovidiu Oprea a obținut ceva în jur de 3 %. Patru ani mai târziu, în 2004, Aurel Bojenoiu a obținut 9 %, iar lista de consiliu municipal 12 % ceea ce a permis prezența a patru consilieri în Consiliul Municipal. A fost cea mai ridicată performanță a PNL în locale, pentru că în etapa următoare, în 2008, candidatul Ion Groza a coborât la 6 % din preferințele craiovenilor, iar lista de consiliu la 10 %, ducând în consiliul local doar 3 consilieri, deci cu unul mai puțin decât în urmă cu patru ani.
Acum, deși Alianța PNL-PSD ar trebui să dea tonul în Craiova și în județ, PNL propune o variantă submediocră: 9 % …
Aș vrea să fiu bine înțeles. Nu îi fac reproșuri candidatului desemnat, dlui. Pavel Badea. Dimpotrivă, cred că domnia sa și-a jucat șansa corect, cinstit, exemplar. Invitat să candideze, a intrat în teren și a muncit fără să dea înapoi și fără să se plângă, ca un adevărat sportiv ce este. Dar în politică nu este ca în fotbal: nu ajunge un singur jucător și campania electorală nu seamănă cu Campionatul Mondial din 86, când Maradona și nu Argentina a câștigat titlul.
În sport, o dovadă de neperformanță aduce după sine schimbări, fie că vorbim despre conducere, fie că vorbim despre componența echipei. În PNL Dolj avem aceiași oameni care gestionează activitățile. Nu au dovedit niciodată nimic, nici măcar că sunt în stare să păstreze ștacheta la nivelul pe care l-au găsit.
Din nefericire, în Craiova nu se utilizează tendințele existente în țară, unde PDL și Băsescu pierd puncte pe toate planurile. În Craiova, candidatul PDL-ului, care se declară un admirator necondiționat al Băsescului, este cotat cu 65 %. Cum este posibil, cum de nu se găsește nimeni să-l contrazică ?
Apoi, să nu uităm că Antonie Solomon are probleme majore în justiție. Nici asta nu reprezintă o temă pentru vreun contra-candidat.
În fine, liderul național al PNL, Crin Antonescu, are o cotă de încredere foarte ridicată și prezențe publice excelente. Cum se face că nimic nu se transferă și asupra candidaților de la Dolj ?
Eu cred că cineva trebuie să-și asume aceaste evidente neperformanțe. Desigur, dacă se dorește ca Primăria Craiovei să fie câștigată de altcineva decât de Solomon. Așa cum se înfățișează lucrurile acum, imaginea aduce a mai degrabă a blat: PSD vine cu același candidat de acum patru ani, pe care nu l-a sprijinit nici atunci și probabil că nu o să-l sprijine nici acum, iar PNL se prezintă în teren cu un sparring partner a cărui principală menire pare fi să nu tulbure apele nimănui. Nici măcar ale lui Solomon, pentru victoria căruia, iată că lucrează prin non-combat și așa-zisa opoziție …
P.S. Imaginea de mai sus o datorez sitului www.lupamea.ro.
sursa: Blogul lui Buzatu









Comentarii recente