Prioritatea opoziţiei este schimbarea întregului guvern, şi nu discuţii despre remanieri care nu ne interesează, a declarat marţi, la Bistriţa, vicepreşedintele PNL Mihai Voicu, întrebat fiind despre posibilele schimbări de miniştri anunţate luni seară de preşedintele Traian Băsescu.
‘Cred că ne-am cam lămurit. Am mai asistat la nopţi tensionate pe la Vila Lac, în care se schimbau prim-miniştrii şi de fapt nu s-a schimbat nimic. E foarte greu de spus. Noi credem în continuare acelaşi lucru: pe noi nu ne privesc remanierile, nici măcar schimbările de prim-ministru, pentru că noi considerăm că această politică este greşită dintr-un ansamblu, şi nu de către o persoană. Spre deosebire de foarte multe alte domenii, în politică există şi responsabilitate colectivă şi responsabilitatea colectivă pentru situaţia economică a României aparţine întregului PDL şi nu lui Igaş sau nici măcar lui Boc. Din punctul nostru de vedere, prioritatea este schimbarea întregului guvern, şi nu discuţii despre remanieri care nu ne interesează’, a spus Voicu.
Potrivit vicepreşedintelui PNL, opoziţia îşi păstrează în continuare obiectivul moţiunii de cenzură pentru sesiunea parlamentară din toamnă, însă recunoaşte că acest lucru depinde de schimbarea majorităţii, lucru care nu poate aprecia când se va întâmpla, fiind ‘o chestiune destul de complicată’.
Mihai Voicu a participat, marţi, la o întâlnire cu conducerea organizaţiei PNL Bistriţa-Năsăud, pentru a analiza rezultatul sondajului de opinie comandat de liberali în judeţ.








Comentarii recente