Dolj: Ion Prioteasa este candidatul USL pentru preşedintia CJ şi are 81% în sondaje (Agerpres)

Senatorul PSD Lia Olguţa Vasilescu a declarat duminică la Craiova că Ion Prioteasa, preşedintele PSD Dolj care este şi preşedintele Consiliului Judeţean, are în acest moment 81% din intenţiile de vot pentru un nou mandat şi este candidatul USL pentru preşedinţia CJ la alegerile din 2012.

Întrebată dacă va candida din partea USL pentru funcţia de primar al Craiovei la alegerile din 2012, Vasilescu a spus că această decizie ‘se va lua la Bucureşti, în cadrul USL’. ‘Cred că nu este un secret pentru absolut nimeni că mi-am anunţat candidatura în cadrul USL pentru funcţia de primar al Craiovei. Rămâne să vedem ce se întâmplă la Bucureşti. Lansarea oficială a candidatului USL se va face în luna septembrie. Nu există niciun fel de discuţie la nivelul alianţei, există un acord semnat de cei doi preşedinţi – Victor Ponta şi Crin Antonescu – acolo se prevede foarte clar că acel candidat care este cel mai bine plasat în sondaje va fi desemnat şi candidatul pentru primărie sau Consiliu Judeţean’, a spus Vasilescu.

Potrivit sursei citate, USL a stabilit clar că la Dolj candidatul pentru preşedinţia CJ este Ion Prioteasa. ‘La domnul preşedinte Ion Prioteasa cred că nu este nici un fel de surpriză, de altfel PNL-ul nici nu a lansat vreo candidatură. Pe sondajele noastre, domnul Prioteasa este la 81% şi, ca atare, nu are nimeni nicio îndoială că va fi viitorul preşedinte al CJ Dolj şi cred că domnia sa chiar merită acest lucru, având în vedere că au fost foarte multe investiţii începute şi finalizate în acest judeţ, că suntem în continuare un judeţ fruntaş pentru atragerea fondurilor europene în condiţia în care România nu a reuşit să atragă, din păcate, decât 3% fonduri europene’, a mai spus Vasilescu.

Întrebată cum comentează revenirea lui Antonie Solomon în funcţia de primar al Craiovei, Vasilescu a spus că ‘este foarte bine că s-a întors’, pentru că USL nu ar fi vrut să se lupte cu Solomon ‘din postura de victimă’.

‘Populaţia Craiovei trebuia să aibă primarul pe care l-a votat. Am spus în nenumărate rânduri că, fie se organizează alegeri anticipate – asta ar fi trebuit să se întâmple conform legii şi prefectul ar fi trebuit să demareze această procedură -, fie instanţa îl lasă să se întoarcă la Primărie să-şi termine mandatul. Poate că eu sunt cea mai bucuroasă că s-a întors în postura de primar al oraşului, pentru că nu am fi vrut să ne luptăm cu domnul Solomon în postura de victimă. Vrem să fie primarul oraşului, să-şi încheie mandatul şi vom vedea ce se mai întâmplă. Eu sunt absolut convinsă că USL va câştiga Primăria Craiova. Dacă nu aş fi ştiut că există şansa să luăm primăria, nici nu mi-aş fi anunţat candidatura’, a mai declarat Lia Olguţa Vasilescu.

Etichete:, , , , ,

Un comentariu pe “Dolj: Ion Prioteasa este candidatul USL pentru preşedintia CJ şi are 81% în sondaje (Agerpres)”

  1. Avatarul lui Necunoscut
    cristi 7 august 2011 la 6:59 PM #

    Cu un procent ca cel de mai sus nici nu-i de mirare ca domnul Prioteasa a fost ales de USL sa candideze la sefia Cj Dolj.

    Apreciază