Deputatul PNL Ludovic Orban a declarat, marţi, că nu s-a hotârât cum va vota la propunerea premierului Emil Boc de numire a fratelui său, Leonard Orban, ca ministru al Afacerilor Europene, el menţionând că este pus să aleagă „între convingerile politice şi familie”.
El a precizat că l-a sfătuit pe fratele său să nu accepte nominalizarea. „Sunt, practic, pus într-o dilemă aproape fără ieşire. Practic trebuie să aleg între fratele meu, între familie, între dragostea faţă de fratele meu şi convingerile, ideile, valorile în care cred, care mi-ar spune să votez împotriva lui. Mărturisesc că nu m-am hotărât. Mai am încă timp să reflectez”, a spus Ludovic Orban, întrebat dacă va vota ca fratele său să ocupe această demnitate în Guvernul Boc.
Liberalul a menţionat că este pus să aleagă „între convingerile politice şi familie”, pentru că nu ar putea să voteze niciodată cu Guvernul Boc, cu Băsescu şi cu tot „clanul care a dus România unde este astăzi”.
Deputatul PNL a arătat că, pe de altă parte, absorbţia fondurilor europene este vitală pentru dezvoltarea economiei româneşti şi pentru îmbunătăţirea vieţii oamenilor, însă a subliniat că, dacă există o infimă speranţă de a face ceva bun în această direcţie, aceasta nu vine în niciun caz de la miniştrii Partidului Democrat şi de la toţi cei care au adus România în situaţia în care are un grad de absorbţie mai mic de 4 la sută.
„Voi mai reflecta. Am o soluţie de salvare. Mai studiez”, a răspuns el la insistenţele jurnaliştilor privind modul în care va vota.
Întrebat dacă, în opinia sa, partidul îl va penaliza dacă va vota altfel decât colegii săi liberali, Ludovic Orban a răspuns: „Am spus că în niciun caz nu pot să votez pentru Guvernul Boc”.
Întrebat dacă a avut o discuţie cu fratele său pe acest subiect, Ludovic Orban a răspuns afirmativ. „Numai una? Suntem fraţi buni şi eu i-am spus care este părerea mea, el mi-a spus care este părerea lui. Sigur că avem opinii diferite. N-aş vrea să dau detalii privind discuţiile private dintre noi”, a declarat deputatul PNL.
El a adăugat că fratele său nu ar fi trebuit să accepte nominalizarea pentru funcţia de ministru al Afacerilor Europene. „Cred că n-ar fi trebuit să accepte pentru că, practic, el trebuie să gireze cu imaginea bună pe care o are la Bruxelles şi, de ce nu, cu imaginea pe care o are în faţa românilor şi să gireze nişte nerealizări evidente datorate unui sistem birocratic, corupt, unui sistem de alocare politică sau tehnica parandărătului a proiectelor europene, care astăzi pun sub semnul întrebării derularea în continuare a proiectelor”, a opinat Orban.
În opinia sa, România se află într-un impas grav, în care, prin încetarea decontărilor pe Axa II, s-a creat un precedent extrem de periculos care poate să ducă la încetarea plăţilor pe mai multe programe aflate în curs de auditare de către experţii Comisiei Europene, iar „problemele legate de achiziţii, legate de procedurile extrem de greoaie sunt în momentul de faţă un obstacol foarte greu de depăşit”. „Problema esenţială este că Leonard nu primeşte, prin înfiinţarea acestui minister, pârghiile necesare. L-am sfătuit să nu accepte”, a conchis liberalul.








Comentarii recente