Uniunea Social Liberală va prezenta cele zece puncte de reformă propuse pentru relansarea economică şi financiară ca amendamente la legea bugetului de stat pentru 2012, cărora li se vor mai adăuga încă două referitoare la revenirea la cotele normale pentru autorităţile locale ale sumelor defalcate din taxe şi impozite, precum şi trecerea administrării bugetului sistemului judiciar de la Ministerul Justiţiei la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, a anunţat, luni, preşedintele PSD, Victor Ponta, la finalul reuniunii USL. ‘În această săptămână, imediat ce proiectul de lege al bugetului ajunge în Parlament, vom depune în numele USL, dincolo de amendamentele fiecărui parlamentare, ca amendamente cele 10 puncte referitoare la scăderea CAS, la un plan multianual de reducere a TVA, la asigurarea fondurilor de cofinanţare, la blocarea PNDI, programul Ministerului Dezvoltării Regionale de folosire a banilor publici pentru campania electorală a PDL, de interdicţie pentru fondul de rezervă al primului-ministru de a mai finanţa autorităţile locale, evident portocalii, în modul în care am văzut şi la Cluj. Va fi şi programul special pentru agricultură referitor la TVA care se încasează la bugetul de stat şi cel care se returnează la producători’, a detaliat Victor Ponta.
El a adăugat că, pe lângă cele 10 amendamente, USL îşi va asuma încă două, primul fiind cel referitor la revenirea la cotele care revin autorităţilor locale din diverse taxe şi impozite. ‘Este foarte clar că toate autorităţile locale sunt condamnate în 2012 practic la faliment, iar dacă vorbim de banii pentru persoanele cu handicap şi însoţitorii acestora, dacă vorbim de banii pentru şcoli sau pentru spitale, aceştia nu pot fi luaţi de la autorităţile locale, din punctul nostru de vedere’, a evidenţiat liderul PSD, arătând că prin amendamentul referitor la mutarea bugetului Justiţiei la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie nu se face decât respectarea unei prevederi legale care a fost ignorată până acum.
Întrebat dacă USL va încerca să blocheze activitatea comisiilor reunite de buget-finanţe de la Parlament, în cazul în care nu îi vor fi acceptate amendamentele, Ponta a răspuns că aceste puncte sunt importante pentru ţară, fiind discutate cu Consiliul investitorilor străini, cu sindicatele, mediul de afaceri, iar dacă cei de la guvernare nu le vor, ‘trebuie să îşi asume această răspundere’. ‘Ele (amendamentele n.r.) reprezintă şi un angajament asupra ce vom face noi când vom ajunge la guvernare. În rest, trebuie să aibă ţara un buget, chiar dacă este construit într-un mod nerealist şi care ştim sigur că aşa cum e construit ne va fi mai rău la anul (…) În rest, nimic altceva nu ştim sigur, încasările cu 10 miliarde în plus de la TVA sunt absolut nerealiste. Toată lumea ştie că sunt nerealiste. De altfel, Guvernul Boc, de când este în funcţie, nu şi-a respectat niciodată indicatorii cuprinşi în bugetul de stat, întotdeauna a venit cu rectificări de buget. Este hazlie declaraţia lui Boc că îşi va da demisia dacă nu se respectă datele din buget la anul. Păi trei ani la rând nu le-a respectat, cum o să le respecte în 2012 într-o Europă extrem de tulburată, în care singurul om senin şi liniştit este Boc?’, a spus Ponta.
Întrebat în legătură cu impactul amendamentelor USL asupra ţintei de deficit bugetar pentru 2012, Ponta a arătat că deficitul trebuie să se înscrie în obiectivul discutat cu FMI, adică de 3% din PIB. ‘În funcţie de influenţele propunerilor noastre şi ale celorlalte amendamente, evident că deficitul trebuie să se înscrie în ceea ce am discutat cu FMI – 3%. De ce vrea domnul Băsescu să îl facă de 1,9% e o întrebare la care nimeni, niciun om cu mintea întreagă, nu poate să răspundă. Faci deficit mai mic decât ai discutat cu FMI înseamnă că ai creştere economică mai mică sau investiţii mai puţine. E o prostie. Dacă ai posibilitatea să faci un deficit până la 3% şi să foloseşti banii respectivi pentru a crea locuri locuri de muncă şi tu nu o faci, înseamnă că eşti complet iresponsabil’, a mai comentat liderul USL.
Guvernul a adoptat, vineri, proiectele bugetului de stat şi bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2012, cu estimări de creştere economică de 2,1% pe anul 2012 şi o ţintă de deficit de 1,9% din PIB. Proiectele urmează să ajungă la Parlament pentru dezbatere şi adoptare.








Comentarii recente