I. Tâlvescu — Cum „Art of the Deal” a lui Trump se transformă în „Art of the Mess”

ILUZIA VICTORIEI PRIN HAOS Sau Cum „Art of the Deal” a lui Trump se transformă în „Art of the Mess” și face din Strâmtoarea Hormuz un coșmar global plin de „own goals”

Să fim sinceri, folks – dacă cineva ar vrea să scrie un manual de „cum să pierzi prin victorie aparentă”, ultimul weekend din aprilie 2026 ar fi capitolul de aur. Totul gravitează în jurul acelui punct nevralgic care face lumea să tremure: Strâmtoarea Hormuz.

SUA sechestrează o navă iraniană (Touska, pentru cunoscători), Donald Trump postează pe Truth Social amenințări „bigly” gen „NO MORE MR. NICE GUY!” (nu mai sunt domnul drăguț!), iar Teheranul răspunde cu un zâmbet rece care zice clar: „Nice try, but no cigar” (frumos încercat, dar nu merge). Mohammad Bagher Ghalibaf, speaker-ul Parlamentului iranian și șeful echipei de negociatori, a postat pe X un reply devastator. „Toate cele șapte afirmații ale lui Donald Trump sunt minciuni” – și-a numărat pe degete. „Nu ați câștigat războiul cu minciuni și nici negocierile nu vă vor merge. Dacă blocada continuă, Strâmtoarea Hormuz nu rămâne deschisă. Trecerea se face doar pe rutele stabilite de noi și cu autorizația Iranului. Câmpul de luptă decide, nu social media.” Boom. Economic speaking, asta e un knockout (KO) – prețurile petrolului sar, piețele tremură, iar „deal of the century” promis de Trump arată ca o bad joke.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe de la Teheran a fost și mai direct: „Nu negociem până nu ridicați blocada și nu încetează atacurile Israelului în Liban.” Mesaj clar: „You want to play? We’ll play on our terms” (Vreți să jucați? Jucăm după regulile noastre).

Donald Trump voia inițial să-i trimită pe cei doi „negotiators of chaos”– Steve Witkoff, prietenul personal, dezvoltator imobiliar și ginerele Jared Kushner – la Islamabad, fără JD Vance. „Security reasons”, zicea el. Dar Iranul a spus ferm: doar cu Vance. Motivul? Cei doi „chaos boys” sunt văzuți ca extensii ale agendei lui Bibi Netanyahu, iar Teheranul nu vrea un repeat de teatru, Islamabad 1.
Donald Trump s-a răzgândit rapid – acum Vance merge, cu tot cu duo-ul haotic în echipă. Forțează o înțelegere? Poate. Dar pare mai degrabă un „hail Mary” decât un masterstroke.

Și ca să nu fie prea plictisitor, fostul analist CIA Larry Johnson a aruncat bomba weekend-ului: la reuniunea de urgență, de la White House, Donald Trump, nervos rău, a vrut să acceseze codurile nucleare. Doar intervenția generalului Dan Caine (șeful Joint Chiefs) l-a oprit. „A fost la un pas”, zice Johnson.
Alex Jones, podcasterul cu sute de milioane de urmăritori, de obicei „Trump guy”, a explodat: „Donald Trump este șantajat să declanșeze un război devastator în Orientul Mijlociu – asta nu e America First, e o setup clasic deep state.”
Jim Webb, fost consilier senior de politică externă al lui RFK Jr. și veteran USMC, a avertizat sec: „E un moment de pericol maxim pentru Donald Trump. Tragem America într-un război pentru care nu suntem pregătiți – și costul va fi în vieți, dolari și credibilitate.”

Vin tot mai multe știri că Donald Trump și Beniamin Netanyahu pregătesc o invazie „coordonată”. Totuși, președintele anunță că JD Vance pleacă la Islamabad. Va reuși o „China 2.0”? Va fi JD Vance Kissinger-ul secolului XXI? Haha, keep dreaming . Cei doi „chaos negotiators” în echipă sunt ca un tag-team care lovește cu stânga și cu dreapta – dar Iranul știe să pareze. Șansele? 50/50 cel mult, și asta dacă nu explodează totul înainte.

Ca și cum nu era destul, Joe Kent (fost director NCTC, patriot MAGA recunoscut național) și alți veterani au protestat la Capitoliu împotriva războiului. Kent a demisionat deja în semn de protest: „Iranul nu era o amenințare iminentă. Am intrat în chestia asta sub presiune de la Israel și lobby-ul său.” Mesaj clar pentru baza MAGA: „Nu asta am votat.”

Și acum întrebarea grea: există un mâine pentru pace în Orientul Mijlociu? Cu un Israel care sfidează dreptul internațional, a bombardat tot în sudul Libanului (pe care vrea să-l anexeze) și visează la resursele naturale din Qana (gaz și petrol, desigur)? Cum se descurcă un patriot cinstit, MAGA până-n măduva oaselor, în viesparul ăsta? Poate fi deturnat Donald Trump de la „războiul de alegere” la presiunea lui Beniamin Netanyahu?

Iluzia victoriei prin haos este exact asta: o iluzie.

Donald Trump crede că „maximum pressure” plus Truth Social rants (tirade) plus un pic de „nuclear brinkmanship” (joc la limită nuclear) egal super deal. .
Realitatea? Blocada lovește înapoi, petrolul urcă la Bursă, aliații se enervează, iar baza MAGA începe să vocifereze din ce în ce mai tare „America First, nu Israel First”.

Haosul nu aduce victorie – aduce doar mai mult haos. Și când se termină, o să vedem dacă „the big beautiful deal” (marele și frumosul acord) a fost real sau doar un alt post viral pe Truth Social. Până atunci… stay tuned, pentru că spectacolul abia a început. Și, ca de obicei, factura o plătește contribuabilul american. Classic.

sursa: Iulia Talvescu, Iulia Tâlvescu

Etichete:, , , , , , , , , , ,

Niciun comentariu până acum.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.