F, Cunningham: Mass-media occidentală ne pregătește pentru o operațiune de tip „false flag” nucleară

Articol publicat pe portalul Strategic Culture Foundation în 5 iulie 2023, tradus și adaptat de Călin Tudose

Pentru zilele ce urmează se recomandă dezactivarea CNN, Fox, BBC, New York Times, Guardian, Times și așa mai departe.

Mass-media occidentală pregătește publicul pentru un atac de tip „false flag” asupra centralei nucleare Zaporozhye (ZNPP) pentru a da vina pe Rusia. Acest lucru ar oferi Statelor Unite și NATO un pretext pentru a interveni direct în războiul din Ucraina, pentru a sprijini absolut „pe față” regimul de la Kiev.

După o lună de contraofensivă a regimului de la Kiev, forțele sale armate abia reușesc să se apropie într-un mod lamentabil de liniile de apărare ale Rusiei. În plus față de asta, se pare că forțele ruse întorc situația pentru a câștiga mai mult teritoriu în estul Ucrainei. Un adevărat fiasco pentru regimul susținut de NATO de la Kiev.

Lunile de contraofensivă foarte populare pe rețelele de socializare nu oferă nimic altceva în teren decât înfrângere pentru forțele ucrainene, în ciuda proviziilor masive de arme din partea SUA și a aliaților săi NATO. Guvernele și mass-media occidentale abia pot ascunde realitatea că războiul „prin procură” al NATO din Ucraina împotriva Rusiei se transformă într-o dezamăgire istorică. Cât timp poate continua șarada înainte ca publicul american și european să ceară răspunsuri și mai ales răspundere?

Cu un summit important al NATO care urmează să aibă loc săptămâna viitoare la Vilnius, Lituania, în perioada 11-12 iulie, dezastrul de pe câmpului de luptă pentru mandatarul alianței de la Kiev va fi nimic altceva decât o jenă acută. Vor exista repercusiuni politice grave pentru Washington și Uniunea Europeană, care a canalizat aproape 200 de miliarde de dolari în sprijin militar pentru regimul de la Kiev de la izbucnirea conflictului în februarie anul trecut.

Distrugerea Centralei Nucleare din Zaporozhye (ZNPP) este o modalitate de a schimba dramatic narațiunea, deși aceasta ar fi doar un act de disperare criminală. Această centrală este cea mai mare instalație nucleară civilă din Europa. Precipitațiile radioactive de la o lovitură fatală cu rachetă asupra ZNPP ar înghiți zone mari din Europa, inclusiv Rusia, cu o contaminare potențial mortală.

Forțele ruse au preluat ZNPP în martie trecut, la câteva zile după lansarea operațiunii lor militare speciale în Ucraina, pe 24 februarie. De atunci, centrala nuclear-electrică a fost luată la țintă în mod repetat de regimul de la Kiev folosind rachete furnizate de SUA și NATO. Moscova a prezentat dovezi categorice ale fragmentelor de rachete NATO recuperate în urma loviturilor aeriene asupra iazurilor de răcire ale centralei. Organismul de pază nucleară al ONU, Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a vizitat ZNPP de mai multe ori și cu siguranță știe de unde sunt lansate rachetele. Cu toate acestea AIEA este vădit reticentă în a identifica public agresorii. Se limitează la a face doar declarații vagi în care-și exprimă îngrijorarea cu privire la securitate și siguranța publică.

Mass-media occidentală a rostogolit fără rușine narațiunea regimului de la Kiev susținând că ZNPP este bombardat de forțele ruse, în ciuda absurdității unor astfel de afirmații, având în vedere că armata rusă controlează centrala nucleară.

Situația este o repetare a sabotajului de la Hidrocentrala Kahovka. Barajul a fost aruncat în aer luna trecută de regimul de la Kiev folosind rachete HIMARS furnizate de SUA. Cu toate acestea, mass-media occidentală a acuzat imediat și continuă să dea vina pe Rusia pentru acest sabotaj, chiar dacă Moscova a avertizat de luni de zile Consiliul de Securitate al Națiunilor Unite că regimul de la Kiev plănuia să lovească barajul, forțele ruse având controlul asupra barajului.

Incredibil, având în vedere precedentul anterior ultra-evident, un alt atac sub „steag fals”, de această dată asupra centralei nucleare din Zaporojie, este acum pregătit intens pe toate fronturile mediatice. Regimul de la Kiev a intensificat avertismentele publice că forțele ruse au minat ZNPP și că centra nuclear-electrică va fi aruncată în aer. Îngrijorător este faptul că mass-media occidentală amplifică aceste afirmații, indiferent de faptul că inspectorii AIEA au spus că nu au găsit nicio dovadă că Rusia ar fi minat centrala nucleară.

Ziarul British Times a susținut întreaga săptămână că Președintele rus Vladimir Putin se confruntă cu un „moment periculos” de disidență internă în Rusia din cauza presupuselor pierderi de război pe frontul din Ucraina și a revoltei lui Evgheni Prigojin pe care abia a reușit s-o tempereze, acesta „ar putea arunca în aer ZNPP pentru a abate atenția de la autoritatea sa în declin”.

În acest caz, îndeamnă ziarul British Times, NATO ar trebui să intervină direct cu trupele de pe teren în Ucraina. „Acesta ar fi cel mai rapid mod de a pune capăt războiului crud și de a neutraliza regimul corupt al lui Putin”, intonează ziarul într-o adevărată culme a ipocriziei.

Mașina de propagandă media occidentală dă din nou realitatea peste cap. Revolta lui Prigojin din 24 iunie a fost un eșec abject, forțele armate ruse și publicul rus respingând cu hotărâre penibilul complot, rămânând loiali direcției date de Președintele Putin. Există dovezi puternice că complotul a fost o tentativă de lovitură de stat susținută de informații occidentale, orchestrată de MI6 britanic, după analiza amănunțită adusă la cunoștința publicului larg de către cunoscutul analist american Scott Ritter.

Nereușind să destabilizeze Rusia și să răstoarne guvernul lui Putin, CIA și MI6-ul englez, prin intermediul instituțiilor lor de presă occidentale de încredere, recurg la o narațiune de consolare conform căreia autoritatea lui Putin se confruntă acum cu un „moment periculos”. Acesta este nimic altceva decât preludiul pentru aruncării în aer a ZNPP.

Dar nu va fi Rusia cea care-și va bombarda centrală nucleară păzită tocmai de către forțele sale. Va fi regimul de la Kiev care va folosi muniții NATO și informații americane și britanice care vizează țintirea în puncte critice ale acestei instalații, exact cum a fost și în cazul în sabotării Barajului Kakhovka din 6 iunie.

Regimul de la Kiev ordonă civililor să se evacueze din zonele din apropierea ZNPP, în timp ce șefii săi din serviciile de informații și militare schițează „planuri de urgență” cu privire la modul în care vor face față consecințelor unui presupus sabotaj rusesc. Toate acestea sunt scheme teatrale arată adevărata orchestrare a evenimentului nefast ai căror creatori sunt tot ei.

Mass-media occidentală a acoperit în mod continuu sau nu a raportat despre atacurile aeriene obișnuite ale regimului de la Kiev asupra ZNPP în ultimul an. În schimb, mass-media a răsucit cu îndrăzneală narațiunea pentru a implica Rusia. Acum, mass-media occidentală pregătește operațiunea de tip „steag fals” care urmează, încercând să convingă publicul că Rusia pierde războiul din Ucraina și că Putin își pierde autoritatea în rândul rușilor obișnuiți.

Prostirea publicului este ceea ce face cel mai bine mass-media occidentală, nu raportarea obiectivă a evenimentelor, a situațiilor în curs de desfășurare. Așa a fost zeci de ani, dar niciodată dezinformarea mass-media nu a fost atât de flagrantă ca acum, în ​​timpul războiului prin procură condus de SUA în Ucraina împotriva Rusiei.

Șocantul regim corupt neo-nazist de la Kiev este disperat să mențină războiul cu orice preț în aceeași măsură ca și industria occidentală de armament și politicienii săi cumpărați și plătiți. Fie că sunt democrați sau republicani, liberali sau conservatori, toți sunt Partidul Războiului, atât în SUA cât și în restul taberei „unipolare”.

Ideologii NATO sunt disperați să-și ascundă nenorocirea și impotența, însușiri care sunt finanțate exact prin sărăcirea cetățenilor occidentali. Nu Putin este cel disperat. Statele Unite și satrapii săi europeni sunt ca șobolanii înghesuiți într-un colț.

Dacă acești disperați aruncă în aer Centrala Nucleară din Zaporozhye, înseamnă că indubitabil NATO va lovi Rusia cu o „bombă murdară”.

Toată această dezinformare a mass-mediei occidentale se rostogolește cu obiectivul de a declanșa o catastrofă termonucleară.

Luați în considerare această propunere, doar una dintre atâtea altele: publicul occidental ar putea lua o poziție clară și fără dubii împotriva războiului doar prin simpla stingere a televizoarelor și blocarea canalelor media toxice.
Pentru zilele în curs, pentru cele ce urmază, dezactivați CNN, Fox, BBC, New York Times, Guardian, Times și așa mai departe. Într-un protest concertat, sincronizat.

Opriți-i! Închideți-i înainte ca acești nebuni să închidă întreaga planetă.

Sursa: Strategic Culture Foundation

Etichete:, , , , , , ,

Comentariile nu sunt permise.